MEB Resmi Okul Tabelası

MEB Resmi Okul Tabelası

Fiyat :
Teklif isteyiniz.
Ürün Durumu :
Kampanyalı

Millî Eğitim Bakanlığı Tabela Yönetmeliği

    Türkiye Cumhuriyeti’nin yönetim sisteminin değişmesi ile kabinedeki Bakanlıkların Cumhurbaşkanlığı şemsiyesi altında toplanması, Bakanlıkların görsel kimliklerinin de Cumhurbaşkanlığı ile uyumlu olması ihtiyacını doğurmuştur. Bu nedenle tüm Bakanlıkları kapsayan yeni bir görsel sistem oluşturulmuştur.
    Bu sistemle tüm Bakanlıkların görsel kimliklerinde aynı standartları kullanması amaçlanmıştır. Görsel kimlikteki bütünlüğün sürekliliği için bu Kılavuzda açıklanan kurallara uyulması ve uygulamaların titizlikle kontrol edilmesi gereklidir.
    Bu görsel sistem, Cumhurbaşkanlığı Arması ile uyum içinde tasarlanmıştır. Tüm Bakanlıkların amblemi Cumhurbaşkanlığı Arması gibi yuvarlak içindedir ve etraflarında tarihteki bağımsız 16 büyük Türk Devleti’ni simgeleyen 16 yıldız vardır. Bu yıldızların uçları dairenin ortasına bakacak şekilde konumlanmıştır. Tam ortada bakanlıklara göre değişecek ve ilgili bakanlığı simgeleyen şekiller, bu şekillerin etrafında da ilgili bakanlığın ismi yer alır.
    Bakanlık ile ilgili şeklin yer alacağı daire içinde herhangi bir yerde Türk Bayrağı unsurları (ay ve yıldız) kullanmak tercih sebebidir.
    Görsel sistemde damga ögesinden faydalanılmıştır. Köken Bilgisi Sözlüğü’nde damga, “bir şeyin üzerine bir nişan ve işaret koymaya yarayan araç; bu araçla basılan nişan, işaret” anlamına gelmektedir. Damgalar aynı zamanda bir dile veya kültürlere “aitlik” adına mesaj vermek üzere yapılan ilk grafik semboller biçiminde tanımlanabilir. Türkler kendilerine ait alfabeyi kullanan sayılı milletlerdendir. Her ne kadar Türk tarihini incelemeye Orhun Yazıtları’ndan başlanılsa da Türk kültür tarihi daha eskilere dayanmaktadır. Türkler, Yenisey ve Orhun Yazıtları’nda kullanılan alfabeden önce damgayı bilmekte ve kullanmaktaydılar. Damgaların soyutlaşmasıyla Orhun alfabesi ortaya çıkmıştır. Kavramların işaretlenmesi, kalıcılığının sağlanması ve gelecek nesillere aktarılması itibarıyla sosyal ve kültürel açıdan damgalar büyük önem taşımaktadır.

MEB Resmi Okul Tabelası
Paylaş :

Sipariş Formu

 Siparişiniz başarıyla gönderildi. En kısa zamanda sizinle iletişime geçeceğiz.
Hata: Lütfen tekrar deneyin