Yaşam Reklam'a Göre Katalog Nedir?

Yaşam Reklam'a Göre Katalog Nedir?


Katalog, bir firmanın ürün veya hizmetleri için yapılan tanıtım ve satış malzemelerinden en çok tercih edilendir. Katalogda tüm ürünlerinizin detaylarını, müşterilerinize tanıtır ve bilgilendirebilirsiniz. 
Katologda Neler Olmalıdır?
Katalogda, firmanızın ürün ve hizmetlerinin tüm detayları yer almalı, çeşitler, ebatlar, kullanılan malzemeler, yerler, referanslar, ürün görselleri ve onları destekleyecek olan genel tanıtım görselleri ve firma bilgileri göze hitap edecek şekilde listelenemelidir. Kataloglar firmanıza ait tüm bilgileri barındırabilmeli ve mutlaka satışlarınıza faydalı olmalıdır.
Katalog Malzemeleri?
Kataloglar genellikle kuşe kağıt kullanılarak yapılır; 90 gr ile 200 gr arasında kağıtlar, kataloğun sayfa sayısına göre kullanılabilir. En değişken olan kısım ise kapak uygulamalarıdır.
Kapaklarda da genellikle 300 gr / 350 gr kuşe kağıt kullanılmasının yanısıra daha kalın bir görüntü elde etmek için Amerikan Bristol kağıt da kullanılabilir. Mukavva üzerine kuşe sıvama kapak (sert kapak) kullanıldığında, katalog çok ağır ve lüks bir görünüm elde eder ancak bu uygulama maliyetlerinizi artırabilir. Kataloglarda, lak, UV lak, kısmi lak, varak baskı, selofon gibi uygulamalardan bir veya birkaçı özellikle kapak çalışmalarında sıkça talep edilir.
Katalog çeşitleri?
Kataloglar cilt şekillerine göre;
*Tel Dikişli (sırttan iki zımbalı),
*Amerikan ciltli (tutkallı)
*İplik dikişli
*Spiralalli olmak üzere sınıflandırılabilir.
Katalog Tasarımı?
Katalog tasarımı, tamamen sizin istek ve ilkeleriniz doğrusunda, deneyimli grafik tasarım personelimizin beğeninize sunacağı özgün taslak çalışmaları ile başlar. Doneleri yetersiz hazırlıklarda dahi uzman personelimiz sizleri yönlendirebilmektedir. Bundan sonraki aşamada onayladığınız taslaktan hareketle şık ve fonksiyonel nitelikte çalışmalar ile kataloğunuzun tasarımı tamamlanır. Katologlarınızda sizlerin hazırladığı çalışmalar üzerinden de düzeltmeler yapılarak baskıya hazırlanabileceği gibi baskıya hazır işlerinize matbaa hizmeti de verilebilir.
Katalog Standartları?
Katalog standartları her firmaya, ürüne ve hizmete göre değişebilmekle birlikte bir kataloğ'un en önemli özelliği, hedef kitlenizin anlayacağı bir şekilde sade ve fonksiyonel olmasıdır. Katalog basımında aranacak özelliklerin başında kağıt, baskı ve mücellit kalitesi gelir. Son zamanlarda Çin’den ithal edilen ucuz kağıtlar piyasada yaygın olarak kullanılabilmekte ve bu ürünleri kullanan matbaa firmaları haksız rekabetle birlikte kalitesiz ürünelerin oluşumuna yol açabilmektedir. Baskı kalitesi ise başlı başına yapım aşamasındaki en önemli konudur. Çok eski ve ucuz makinalarla da renkli baskı yapılabilmektedir ancak kesinlikle son teknoloji baskı sistemlerinin verdiği sonuçlar elde edilememektedir.


Paylaş :

Yeni Yorum yaz

 Yorumunuz başarıyla gönderildi. Teşekkür ederim!   Yenile
Hata: Lütfen tekrar deneyin