JPEG Dosyaların Boyutu Nasıl Küçültülür?

JPEG Dosyaların Boyutu Nasıl Küçültülür?

Bir JPEG Dosyasının Boyutu Nasıl Küçültülür

JPEG (okunuşu “jey-peg”), fotoğrafçıların ve grafik tasarımcıların, kalitesini koruyan ve aynı zamanda çok büyük olmayan dosyalar göndermesine olanak sağlayan, İnternet üzerindeki en yaygın görsel formatıdır. Joint Photographic Experts Group tarafından yaratılan JPEG standardı ilk olarak 1992 yılında yayınlanmıştır ve bugünkü görsel paylaşma şeklimizin temellerini atmıştır.

Projeniz için yardıma mı ihtiyacınız var? Yaşam Reklam görsel ve tasarımlarıyla etkileyici koleksiyonlar hazırlamanıza yardımcı olabilir, ya da sizin için bu işi severek yapabiliriz! Sizin için neler sunabileceğini görün.

Bir JPEG dosyasının boyutunu küçültmenin nasıl yapılacağınıöğrenmek, özellikle e-posta veya sosyal medya yoluyla gönderirken önemlidir. Daha yüksek bir çözünürlükle görse daha fazla piksele sahip olacaktır, bu görsele tam boyutta görüntülendiğinde en belirgin olan ayrıntılar ekler. Ancak, bu ayrıca dosya boyutunu da artırır ve bu web-dostu içerik oluştururken sorun olabilir. 

Genel olarak, dijital ihtiyaçlar için inç başına yaklaşık 70 piksel çözünürlük yeterlidir. Bir dosya boyutuna karar vermeden önce, görselin nasıl kullanılacağını göz önüne almak önemlidir. Örnek olarak, görsel yalnızca küçük resim olarak gösterilecekse, web'e yüksek çözünürlüklü bir dosya yükleyerek depolama alanını boşa harcamak için bir neden yoktur. Aşağıda, Windows ve Mac üzerinde bir JPEG dosyasının boyutunun nasıl küçültüleceğini özetledik. 


Windows için

  1. MS Paint Uygulamasını Açın: Her Windows kullanıcısı, amatör çizgi film ve soyut resim için kullanabileceğiniz eğlenceli bir program olan, Paint ile oynamıştır. Bununla birlikte, herkes Paint'in görselleri yeniden boyutlandırabileceğini ve çözünürlüklerini değiştirebileceğini bilmez. Bunu yapmak çok kolaydır! Önce, Başlat, “Tüm Programlar” ve ardından “Donatılar” yolunu izleyerek Paint'i bulun. Bilgisayarınızda Windows 95 ve Windows 10 olması fark etmez — işletim sisteminize Paint'in önceden yüklenmiş bir sürümü vardır.

  2. Yeniden Boyutlandır Seçeneğini Bulun: Bir görseli yeniden boyutlandırmak için, “Giriş” sekmesini seçin ve “Resim” başlığını arayın. Burada bir “Yeniden boyutlandır” seçeneği olacaktır. Buna tıkladığınızda, daha gelişmiş ayarlarla yeni bir iletişim kutusu görünür. Boyut veya piksel sayısını ayarlamadan önce, görselin boyutlarını korumak için "En boy oranını koru" kutusunu işaretlemek önemlidir. 

  3. Çözünürlüğü Değiştirin: Resmin boyutunu belirli bir yüzdeyle ayarlamanın yanı sıra çözünürlüğü de değiştirebilirsiniz. Sadece “Piksel” seçeneğine tıklayın ve daha küçük JPEG için inç başına kaç piksel istediğinize karar verin. 

  4. Yeni Bir Sürüm Kaydedin: Yeni boyut ayarlarınızdan memnunsanız, ana menüden “Farklı Kaydet” seçeneğini seçin. Bir noktada orijinal dosyayı kullanmanız gerekebileceğinden, görselin yeni bir sürümünü kaydetmenizi öneririz. 


Mac için

  1. Önizleme Uygulamasını Başlatın: OS X kullanan Mac önceden yüklenmiş bir Önizleme sürümüne sahiptir. Bu kullanışlı program, görsel dosyalarını görüntülemenize ve düzenlemenize izin verir, bu nedenle bir JPEG'i yeniden boyutlandırmak için mükemmeldir. Önce, görseli Önizleme ile açın — Önizleme'yi Uygulamalar klasöründen başlatarak veya control + görsele tıklama ve “Birlikte Aç” seçerek.

  2. Boyutu Ayarlayın: JPEG dosyanızdaki tüm ayarlamalar menü çubuğunun Araçlar bölümünde bulunabilir. Resim Boyutları adı verilen yeni bir iletişim kutusu açmak için "Boyutu Ayarla" seçeneğini seçin. Bu, genişlik/yükseklik, çözünürlük ve diğer ölçümleri değiştirmenize olanak sağlar. Ortalama kullanıcı için, ölçümü "yüzde" olarak değiştirmenizi ve ardından hedef boyutunuza uyan bir sayı seçmenizi öneririz. Bu değeri değiştirirken, “Sonuç Boyut” bölümü yeni dosyanızın tam olarak ne kadar büyük olacağını size söyleyecektir. 

  3. Yeni Bir Sürüm Kaydedin: “Tamam” düğmesine tıkladıktan sonra, görselin yeni boyutuyla nasıl göründüğünü görebilirsiniz. Korkmayın — doğru görünmüyorsa değişiklikleri geri alabilirsiniz. Geri almak için sadece Command + Z tuşlarına basın. Bununla birlikte, sonuçtan memnunsanız, JPEG dosyanızın yeni bir sürümünü yaratmak için File ve ardından “Farklı Kaydet” seçeneğini seçin. “[Görsel] Küçük” veya “[Görsel] Web Sürümü” gibi yeni bir ad verin ve “Kaydet” düğmesine tıklayın.

Paylaş :

Yeni Yorum yaz

 Yorumunuz başarıyla gönderildi. Teşekkür ederim!   Yenile
Hata: Lütfen tekrar deneyin